![]() |
Premierul Ungariei, Viktor Orbán, a respins sâmbătă ideea că ar trebui să introducă măsuri de austeritate pentru a reduce deficitul bugetar, dacă va câștiga alegerile din aprilie.
31.01.2026, 19:08 Sursa: mediafax.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
Pe 12 aprilie au loc alegeri parlamentare in Ungaria, iar sondajele indica o lupta stransa intre Fidesz, formatiunea lui Orban, si partidul de opozitie Tisza. Economistii spun ca oricine va castiga alegerile va avea putine alternative si va trebui sa reduca cheltuielile, relateaza Reuters. "Este o minciuna sfruntata. Starea economiei ungare nu impune niciun fel de austeritate", a spus Orban la un miting de campanie. La finalul anului trecut, guvernul lui Orban a majorat tintele de deficit la 5% pentru 2025 si pentru 2026, an electoral, pentru a permite cresterea cheltuielilor. Ulterior, Fitch Ratings a revizuit perspectiva datoriei Ungariei la "negativa". Orban a spus ca deficitul trebuie redus "calm, incet si treptat", pe masura ce se imbunatatesc perspectivele economice. "Nu avem nevoie de austeritate si nu trebuie luat nimic de la oameni", a adaugat el. El a spus ca o dobanda subventionata de 3% la creditele ipotecare sau un plan de scutire de impozit pe venit a mamelor cu doi copii pana la finalul urmatorului ciclu guvernamental vor ramane in vigoare daca va castiga alegerile. In incercarea de a opri cresterea partidului Tisza in sondaje, guvernul Orban a lansat o schema de 100 de miliarde de forinti (310 milioane de dolari) pentru a sprijini industria restaurantelor si o masura de 50 de miliarde de forinti (160 de milioane de dolari) pentru reducerea facturilor la incalzire.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.