×

Campionatul European

"Cocosul galic" a zdrobit "Portocala mecanica"! Rezultatele serii din preliminariile EURO 2024

24.03.2023, 23:34 Orange Sport

Opt meciuri din calificarile pentru EURO 2024, prima etapa, au fost programate vineri, 24 martie. Capul de afis a fost confruntarea dintre Franta si Olanda (Tarile de Jos).

Cu banderola pe mana, Mbappe a condus "Cocosul Galic" spre victorie

Chiar daca a parut derby-ul serii si ar fi trebuit sa asigure un echilibru, meciul dintre Franta si Olanda (Tarile de Jos) a fost transat din primele 21 de minute.

La primul meci dupa ce a fost votat capitanul echipei, Kylian Mbappe a facut spectacol: a pasat decisiv la primul gol, marcat de Griezmann, apoi a a marcat pentru scorul de 3-0, in minutul 21, si 4-0, in minutul 88.

Tot vineri, Cehia a invins, surprinzator, acasa, scor 3-1, nationala Poloniei, din care n-au lipsit Szczesny, Zielinski, Bernarek sau Lewandowski.

De asemenea, Suedia nu a avut nicio sansa, acasa, impotriva Belgiei, chiar pe teren propriu, scor...