|
Accesează contul My Orange
25.06.2026, 18:36 Sursa: mediafax.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
"Colegii mei devin din ce in ce mai ridicoli" "Colegii mei devin din ce in ce mai ridicoli. Dupa ce au urlat 6 saptamani "fara PSD", naruind somnul tuturor pisicilor din Bihor, acum se chinuie sa explice de ce voteaza un Guvern exclusiv PSD, cu insusi presedintele PSD premier. Care a mai fost premier si ne-a scos in strada nu demult tare. Vedeti de ce era Tomac cea mai buna varianta? Pai dupa ce ati aprins lumina in camara, sa se vada "sobolanii", ce faceti, baieti, vreti sa ii ghiftuiti cu cascaval cu manuta voastra?! Ipocriti si mincinosi mai sunteti... Tomac n-a fost bun pentru voi, ramane un mister de ce. Dar cum veti justifica in randurile electoratului de dreapta din Romania refuzul de a vota, acum 3 zile, un Guvern cu premier liberal, chiar presedinte de CJ liberal, vicepremier liberal si 5 ministri liberali, si indemnul catre colegii parlamentari, transformati in armata de teracota, sa nu spun niste oi, sa voteze un Guvern exclusiv PSD cu premier PSD? De ce credeti ca romanii sunt prosti, iar alegatorii liberali naivi? Stati la capriciile unui om care a ingropat economia Romaniei! A luat cel mai greu de suportat masuri, din istoria recenta, pentru antreprenori si cei cu profesiuni liberale. Istoria nu iarta. PNL si-a batut joc de toate categoriile sale de votanti traditionali. Pur si simplu i-a abandonat", scrie Bogdan pe retelele de socializare. Europarlamentarul a trecut in revista si declaratiile recente ale presedintelui PNL, Ilie Bolojan: Bolojan 11 iunie: "Liberalii nu vor vota Guvernul (...), aceasta varianta este de fapt un paravan care ar scuti PSD de raspunderea pe care o are pentru situatia in care am ajuns. In acelasi timp, un guvern fara sustinere politica nu poate spera decat la supravietuire." Bolojan 11 iunie: "O formula cu PSD este exclusa in acest moment, deoarece axa politica a PNL trebuie sa ramana una de dreapta. NU PUTEM GIRA politici economice care adancesc deficitul." Bolojan 23 iunie: "Formula propusa este fie un guvern minoritar PSD, fie unul in jurul PNL-USR-UDMR, PNL angajandu-se sa voteze un astfel de guvern (minoritar PSD) daca nu se va opta pentru varianta lor. (...) Ramane de vazut daca vom mai avea coalitie, ar fi bine sa avem, avand in vedere contextul international de criza." "Pai acum e criza? Acum avem posibil "junk"? Acum avem probleme cu absorbtia? Acum riscam sa nu mai avem de unde lua bani cu imprumut? Acum nu platim 1 mld de euro dobanzi pe luna? Acum riscam scenariul grecesc? Pai pana acum doua zile erau explicatii puerile si false probleme, nu asa ne spuneau neoprogresistii vopsiti in liberali, locatarii camarilei slugilor lui Bolojan? P.S. Bolojan a tot amenintat cu marea epurare a parazitilor din administratie, dar a uitat sa ne spuna ca dadea afara niste secretare din Oradea (care au castigat oricum in instanta) doar sa faca loc unui traseist politic reciclat, pescuit direct din tomberon. Toata povestea cu tehnocratul inflexibil s-a terminat cand "sfantul" Bolojan a coborat de pe muntele lui de principii sa bata palma cu un oportunist de la Sosoaca, pentru doua voturi amarate in Parlament. Omul care mimeaza austeritatea (da bine la popor, de ce sa nu smulga si el de la AUR ceva) si ne numara firele de praf din buget a ajuns sa faca piata politica la taraba de la Ialomita, cumparand exact genul de rebuturi pe care in public pretinde ca le calca in picioare. Ce-ai facut, Ilie? Lumea va realiza curand ca "regele" e gol si tot ce s-a intamplat in ultima perioada a fost strict pentru capriciile si proiectele absurde ale unui singur om, Ilie, omul care a adus saracie", arata Rares Bogdan.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.