|
Accesează contul My Orange
Prim-ministrul Australiei a declarat vineri că și-ar dori ca interdicția privind utilizarea rețelelor de socializare pentru copii să fie cât mai strictă posibil, deoarece un nou studiu arată că măsura - prima de acest fel și veche de 6 luni - a avut un impact redus asupra utilizării de adolescenți.
26.06.2026, 08:38 Sursa: mediafax.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
Guvernul intentioneaza sa faca un test la stres pe legea care interzice platformelor precum Meta, Instagram si Google sa ofere conturi persoanelor sub 16 ani. "Ceea ce vrem sa facem este sa ne asiguram ca legile sunt cat mai stricte posibil si ca vor rezista oricaror contestatii legale care vor fi formulate", a declarat prim-ministrul Anthony Albanese pentru Australian Broadcasting Corp. El a adaugat ca un obiectiv cheie va fi asigurarea faptului ca eSafety Commission, autoritatea de reglementare a internetului din tara, este suficient de imputernicita pentru a-si indeplini sarcinile. Albanese nu a oferit mai multe detalii despre pasii pe care ii va lua guvernul, iar autoritatea de reglementare a refuzat sa comenteze. Modelul Australiei, urmarit in intreaga lume si preluat Experimentul inovator al Australiei este urmarit indeaproape, iar tarile din intreaga lume incearca sa-l imite, pe fondul ingrijorarii cu privire la sanatatea mintala si fizica a tinerilor, scrie Reuters. Marea Britanie, de exemplu, a anuntat luna aceasta restrictii planificate care merg mai departe, deoarece platformele de jocuri si de streaming live vor fi, de asemenea, afectate. Comisia pentru Siguranta Electronica si ministrul Comunicatiilor, Anika Wells, au declarat ca pregatesc actiuni in justitie impotriva mai multor platforme, care risca o amenda maxima de 49,5 milioane de dolari australieni (34 de milioane de dolari) daca se constata ca nu au respectat sistematic interdictia. Reddit a lansat o contestatie la Inalta Curte impotriva interdictiei, care este inca in faza de audieri preliminare. Reddit nu a oferit comentarii suplimentare vineri. Un studiu arata ca nu a fost rezolvata total problema Cand interdictia din Australia a intrat in vigoare in decembrie anul trecut, au existat rapoarte initiale conform carora aceasta a inchis milioane de conturi, dar parintii au spus - iar studiile au aratat - ca utilizarea retelelor sociale de catre adolescenti s-a schimbat putin. Un articol publicat in British Medical Journal saptamana aceasta a aratat ca 85% dintre australienii cu varste cuprinse intre 12 si 15 ani inca foloseau retelele sociale la trei luni dupa intrarea in vigoare a interdictiei, potrivit unui studiu realizat pe 408 adolescenti. Doua treimi dintre utilizatorii minori au ramas online autodeclarand ca au peste 16 ani sau postand un selfie pe care platforma l-a acceptat ca avand peste 16 ani, se arata in publicatie. "In ciuda intentiei (interdictiei) de a intarzia accesul la platformele de socializare si de a reduce potentialul de daune online, au fost gasite putine dovezi ale unor reduceri substantiale imediate ale utilizarii raportate a retelelor sociale de catre adolescenti", se arata in raport.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.