×

Accesează contul My Orange

Politic-Social

„Cultul grețos al mărețului conducător. Bolojan”. Mihai Fifor critică dur Congresul PNL

„Cultul grețos al mărețului conducător. Bolojan”. Mihai Fifor critică dur Congresul PNL

Deputatul PSD Mihai Fifor a lansat, luni, un atac la adresa Partidului Național Liberal și a conducerii acestuia, după congresul de duminică, pe care îl consideră lipsit de substanță și dominat de loialitatea față de Ilie Bolojan.

22.06.2026, 09:50 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

"Sa fiu sincer, chiar nu mi-am propus sa-mi stric duminica urmarind fulminantul Congres PNL de ieri. Nu dau doi bani pe viitorul PNL-Bolojan si nici nu-mi consum duminicile cu grija lui. Dar congresul de ieri a scos la iveala cateva lucruri care merita observate. Nu pentru binele partidului, ci pentru binele Romaniei. Pentru ca sunt periculoase si pentru ca, perpetuate si transformate in politica de stat, pot dauna grav sanatatii acestei tari. Dar sa vedem", a transmis Fifor. Fifor a criticat modul de desfasurare al congresului si atmosfera din interiorul PNL. "Oare se mai indoieste cineva de faptul ca pe ce pune mana Bolojan se alege praful? E si cazul PNL-ului. Noul PNL, marca Bolojan, se profileaza amenintator la orizont drept marea solutie pentru o noua "epoca de aur" a Romaniei. Iar congresul de ieri a oferit o imagine cat se poate de clara despre directia in care se indreapta. Penelistii de rit nou ai lui Bolojan au parut mai degraba membrii unei secte politico-mistice decat participantii la un congres de partid". Congresul, "dus in transa de aparitia miracolului de la Bihor" Potrivit lui Fifor, adunarea a fost una "dusa in transa de aparitia unicului si inegalabilului "miracol de la Bihor", guru Bolojan. Aplauze la comanda, ovatii interminabile, elogii fara masura si o atmosfera in care spiritul critic parea complet interzis. Firul rosu al "Congresului"? Lupta pe viata si pe moarte cu sistemul. Daca nu ar fi de ras, sigur este de plans. Unii dintre cei mai toxici politicieni ai Romaniei, oameni care sunt ei insisi sistemul de peste 30 de ani se luau la tranta cu sistemul cel rau si nedret". Deputatul PSD a respins discursul anti-sistem promovat, in opinia sa, de liderii PNL. " Politicieni care au ocupat functii, au controlat institutii si au facut parte din toate formulele de putere ale ultimelor decenii descopereau brusc ca sistemul este rau si profund corupt. Exact ca in cazul useristilor, sistemul este detestabil doar atunci cand ii loveste fix in freza. Cand ii protejeaza, ii promoveaza si ii hraneste politic, este bun. Cand insa le cere socoteala sau nu mai raspunde comenzilor lor, devine brusc "stat paralel", "centre obscure de putere" si o amenintare la adresa democratiei", a afirmat Fifor. El a continuat cu critici directe la adresa mai multor lideri liberali. " Cu Ciucu aflat in control judiciar pentru 60 de zile pentru luare de mita, cu Orban nemuritorul - tatucul jafului din pandemie, cu Falca milionarul in euro din salariu de primar, cu alipitii ONG-isti scosi la lumina de acelasi sistem... O adunatura de frustrati, de farisei, de imbogatiti pe seama statului. O adunatura isterica pentru ca isi pierde privilegiile si pentru ca va fi demufata de la banul public la care erau abonati si ei, si copiii lor", a transmis deputatul PSD. "Un PDL reinventat. Mai lipsea Basescu - Petrov" Fifor a sustinut ca actualul PNL continua practicile vechiului sistem politic. "Oameni care au confundat zeci de ani statul cu propria proprietate si care acum descopera, brusc, ca "sistemul" este rau. Nu cand ii ridica, nu cand ii proteja, nu cand le hranea carierele si privilegiile, ci acum, cand nu le mai raspunde la comanda. Un spectacol jenant despre o gasca toxica pentru Romania. Si inca o dovada ca noul PNL al lui Bolojan nu aduce nimic nou. Doar aceleasi personaje, aceleasi reflexe si aceeasi ipocrizie. Un PDL reinventat. Mai lipsea Basescu - Petrov". "Cultul gretos al maretului conducator" In final, deputatul PSD a criticat ceea ce considera a fi un "cult" al liderului in interiorul PNL. "Singura noutate? Cultul gretos al maretului conducator. Bolojan. Care "...e-n toate / E-n cele ce sunt / Si-n cele ce maine vor rade la soare / E-n pruncul din leagan / Si-n omul carunt". In rest, sa ne fereasca Dumnezeu de o "noua epoca de aur" marca Bolojan. Anul nefast al Romaniei, care sper sa incheie azi, a aratat de ce sunt in stare unii care au ca singur scop praduirea tarii ridicata la nivel de politica de stat".

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare