×

Accesează contul My Orange

Politic-Social

Maia Sandu reacționează în scandalul verișoarei plătite cu peste 31.000 de lei românești pe lună:...

Maia Sandu reacționează în scandalul verișoarei plătite cu peste 31.000 de lei românești pe lună: „Banii trebuie întorși”

25.06.2026, 21:42 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Maia Sandu: "Nu am recomandat-o, nu am fost consultata" Intrebata cand si cum a aflat despre veniturile Anastasiei Taburceanu la MoldATSA, Maia Sandua declarat ca nu a recomandat-o pentru aceasta functie si nu a fost consultata in legatura cu angajarea ei. "Nu am nicio legatura cu aceasta angajare, nu am recomandat-o, nu am fost informata, nu am fost consultata. Eu am aflat din investigatiile de presa, din aceste zile, despre faptul ca a fost angajata fara concurs si despre salariul pe care l-a primit", a spus Maia Sandu. Cum a izbucnit scandalul de la MoldATSA Scandalul a izbucnit dupa ce Ziarul de Garda si RISE Moldova a scris ca Anastasia Taburceanu, fosta comunicatoare a premierului Natalia Gavrilita si verisoara a presedintei, a fost angajata fara concurs si remunerata cu peste un milion de lei moldovenesti, adica peste 260.000 de lei romanesti, in mai putin de un an de activitate la MoldATSA. Potrivit investigatiilor, Taburceanu ar fi fost angajata in iunie 2025, iar in 2026 veniturile ei lunare au depasit 120.000 de lei moldovenesti, aproximativ 31.200 de lei romanesti. Ea a declarat ca salariul de baza era de 25.700 de lei moldovenesti, adica aproximativ 6.700 de lei romanesti, la care se adaugau suplimente prevazute de legislatie si de actele interne ale intreprinderii. "Nu imi imaginez ce poate sa livreze un comunicator pentru 120.000 de lei" Maia Sandu a criticat dur aceste plati si a spus ca nu vede cum un comunicator al MoldATSA ar fi putut justifica o asemenea remunerare. "E clar ca nu a putut sa livreze un comunicator pentru o suma de 120.000 de lei. Nu imi imaginez ce poate sa livreze un comunicator la MoldATSA pentru asa o suma, asa cum nu pot sa-mi imaginez ce poate sa livreze un sofer care a primit 60.000 de lei pe luna", a declarat presedinta. Suma de 60.000 de lei moldovenesti invocata de sefa statului in cazul unui sofer inseamna aproximativ 15.600 de lei romanesti. Sandu cere returnarea banilor Maia Sandu a precizat ca, in opinia sa, doar controlorii de trafic aerian trebuie sa aiba salarii mari si competitive la nivel international, deoarece de activitatea lor depinde siguranta spatiului aerian. In rest, spune Sandu, platile mari sub forma de sporuri si premii trebuie justificate. "Restul arata a bani nemeritati. Dupa mine, este amoral sa iei bani nemeritati si acesti bani trebuie intorsi", a spus Maia Sandu. Intrebata cum ar putea fi recuperate sumele, presedinta a raspuns ca acest lucru trebuie stabilit de Agentia Proprietatii Publice si de conducerea intreprinderii. Ea a mentionat ca, daca banii nu pot fi returnati direct catre MoldATSA, acestia ar trebui donati. "In cel mai complicat caz, daca nu pot fi intorsi la MoldATSA, toti acesti bani trebuie facuti donatie la o casa de copii, la o casa de batrani. Exista suficiente modalitati prin care acesti bani trebuie sa mearga acolo unde ei sunt meritati si nu acolo unde nu au fost meritati", a spus sefa statului. Presedinta spune ca nu a discutat cu Anastasia Taburceanu Maia Sandu a mai declarat ca nu a discutat cu Anastasia Taburceanu dupa izbucnirea scandalului. Potrivit presedintei, dupa primele informatii aparute in spatiul public, a solicitat in scris confirmarea faptului ca Taburceanu a fost angajata fara concurs si ca a primit asemenea sume. "Am primit confirmarea", a spus Sandu. Anastasia Taburceanu si-a anuntat ulterior demisia de la MoldATSA si a spus ca va restitui sumele incasate sub forma de sporuri si adaosuri la salariul de baza. Agentia Proprietatii Publice a anuntat un control pentru a verifica modul in care au fost acordate platile salariale in cadrul intreprinderii. Posibile ilegalitati si responsabilitatea conducerii MoldATSA Intrebata daca subiectul trebuie sa se incheie odata cu restituirea banilor sau daca ar putea fi vorba si despre posibile ilegalitati, Maia Sandu a declarat ca institutiile competente trebuie sa stabileasca daca platile au fost legale. "Probabil ca e seful intreprinderii care a oferit aceste salarii. Sigur, trebuie sa vedem ce baza legala a folosit el. Nu imi imaginez cum ar putea sa justifice asemenea salarii", a spus presedinta. Sandu a insistat ca fiecare angajat care a primit premii si sporuri mari trebuie sa demonstreze ce a livrat pentru acele sume. "Toate aceste sporuri trebuie justificate. Eu nu vad cum pot sa justifice aceste premii si sporuri", a declarat ea. Maia Sandu: "Este un esec al nostru" In timpul interviului, presedinta a fost intrebata si care este diferenta dintre cazul Taburceanu si cazurile de abuzuri asociate fostelor guvernari. Maia Sandu a admis ca situatia de la MoldATSA reprezinta un esec al actualei guvernari. "Ceea ce s-a intamplat la MoldATSA este un esec al nostru, pentru ca nu am verificat lucrurile corect. In acelasi timp, faptul ca o ruda de-a mea a primit bani pe care nu i-a meritat nu este vina mea, asa cum rudele mele nu raspund pentru actiunile mele, asa si eu nu raspund pentru actiunile lor", a spus Sandu. Verificari si la alte intreprinderi de stat Sefa statului a adaugat ca scandalul trebuie sa duca la verificari mai ample in intreprinderile de stat si a pus sub semnul intrebarii eficienta consiliilor de administrare. "E clar ca acolo sunt abuzuri si aceste abuzuri trebuie investigate. Din aceasta lectie trebuie sa vedem ce se intampla si la alte intreprinderi de stat, pentru ca s-ar putea sa nu fie singura institutie", a declarat Maia Sandu. Presedinta a mai spus ca trebuie analizat de ce intreprinderile de stat au atat de multi membri in consiliile de administrare si unde au fost acestia atunci cand au fost aprobate asemenea plati. In opinia ei, ar trebui instituita o interdictie ca o persoana sa poata face parte simultan din mai multe consilii de administrare. Ce spune Maia Sandu despre Dorin Recean Intrebata despre numirea fostului premier Dorin Recean in structurile MoldATSA, Maia Sandu a spus ca acesta a fost numit dupa izbucnirea scandalului si fara remunerare. Potrivit presedintei, decizia a fost luata de APP pentru a clarifica situatia din cadrul intreprinderii. "Domnul Recean e numit dupa ce s-a intamplat acest scandal", a precizat sefa statului.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare