×

Accesează
contul existent

Externe

Război în Orientul Mijlociu, ziua 24. Noi atacuri între Iran, Israel și Liban, pe fondul...

Război în Orientul Mijlociu, ziua 24. Noi atacuri între Iran, Israel și Liban, pe fondul discuțiilor despre un acord. Iran vizează baza nucleară Dimona. Netanyahu convoacă de urgență cabinetul

În ciuda anunțului părții americane despre negocieri purtate prin intermediari cu Iranul, Israel și Iran continuă atacurile reciproce. Premierul Netanyahu a anunțat că IDF va continua luptele atât în Iran, cât și în Liban, ceea ce s-a și întâmplat. Republica Iran a lansat și ea rachete spre baza nucleară Dimona și spre Ierusalim.

23.03.2026, 22:28 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

UPDATE. Pe fondul anuntului lui Trump: Netanyahu a convocat liderii coalitiei la o discutie urgenta in aceasta seara. Armata israeliana a anuntat ca a inceput sa atace infrastructura Hezbollah din Beirut, capitala Libanului, luni seara. Locuitorii au raportat trei explozii masive in decurs de aproximativ 30 de minute, provenind din suburbiile sudice, o zona in care Hezbollah detine controlul. In paralel, Iranul a lansat atacuri spre baza nucleara israeliana Dimona, zona Negev si Ierusalim. Un purtator de cuvant al armatei iraniene, Ebrahim Zolfaghari, a declarat luni ca Iranul mentine controlul asupra Stramtorii Ormuz si poate impune securitatea "fara a recurge la desfasurarea de mine", potrivit presei de stat iraniene. Oficiali americani au declarat ca Iranul a inceput sa plaseze mine in aceasta cale navigabila vitala. Desi armata americana a declarat ca a distrus nave militare iraniene mai mari, care puteau fi folosite pentru a plasa rapid mine in stramtoare, a adaugat ca Corpul Garzilor Revolutionare Islamice din Iran ar putea desfasura sute, chiar mii, de ambarcatiuni mici in acest scop. Ministrul adjunct de externe al Iranului, Majid Takht-Ravanchi, a negat ca Iranul ar minat stramtoarea. Comandamentul Central al SUA a declarat luni ca Statele Unite au efectuat peste 9.000 de atacuri in Iran de la inceputul razboiului pe 28 februarie, inclusiv avarierea sau scufundarea a peste 140 de nave iraniene.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare