×

Accesează
contul existent

Externe

Statele Unite vor impune o garanție de 15.000 de dolari solicitanților de viză din încă 12 țări

Statele Unite vor impune o garanție de 15.000 de dolari solicitanților de viză din încă 12 țări

Administrația președintelui Donald Trump va impune cetățenilor din 50 de țări obligația de a depune garanții financiare în valoare de 15000 de dolari pentru a putea solicita intrarea în Statele Unite, a declarat miercuri un oficial al Departamentul de Stat al SUA.

18.03.2026, 14:42 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Oficialul, care a vorbit sub protectia anonimatului, a precizat ca 12 tari sunt adaugate pe o lista care include deja alte 38 de state, in mare parte din Africa, titreaza Reuters. Programul extins de garantii pentru vize, care obliga cetatenii acelor tari sa plateasca 15000 de dolari pentru obtinerea unei vize B1 sau B2 pentru afaceri si turism, intra in vigoare la 2 aprilie. Scopul masurii este prevenirea depasirii duratei legale de sedere, a spus oficialul. Noile state incluse in programul de garantii pentru vize sunt: Cambodgia, Etiopia, Georgia, Grenada, Lesotho, Mauritius, Mongolia, Mozambic, Nicaragua, Papua Noua Guinee, Seychelles si Tunisia. Oficialul a adaugat ca garantiile vor fi returnate titularilor de vize care se intorc in tara de origine in conformitate cu termenii vizei si ai garantiei sau care nu calatoresc deloc. De la preluarea mandatului in ianuarie anul trecut, Trump, republican, a urmarit o politica dura in materie de imigratie, inclusiv o campanie agresiva de deportari, revocari de vize si carti verzi, precum si verificari ale postarilor pe retelele sociale si ale discursurilor anterioare ale imigrantilor. Organizatiile pentru drepturile omului au condamnat politicile lui Trump in domeniul imigratiei si al calatoriilor, sustinand ca acestea limiteaza garantiile de drept procesual si libertatea de exprimare. Trump si aliatii sai afirma ca politicile urmaresc imbunatatirea securitatii interne. In luna iunie a anului trecut, el a emis o interdictie de calatorie care a blocat total sau partial cetatenii din 19 tari sa intre in SUA, invocand motive de securitate nationala. Oficialul Departamentului de Stat a mai spus ca programul de garantii pentru vize a redus numarul persoanelor care depasesc durata legala a sederii. Cele 38 de tari incluse anterior sunt: Algeria, Angola, Antigua si Barbuda, Bangladesh, Benin, Bhutan, Botswana, Burundi, Republica Capului Verde, Republica Centrafricana, Coasta de Fildes, Cuba, Djibouti, Dominica, Fiji, Gabon, Gambia, Guineea, Guineea-Bissau, Kargazstan, Malawi, Mauritania, Namibia, Nepal, Nigeria, Sao Tome si Principe, Senegal, Tadjikistan, Tanzania, Togo, Tonga, Turkmenistan, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Venezuela, Zambia si Zimbabwe.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare