|
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat luni că rafinăria Petromidia și-a reluat activitatea și funcționează la capacitate maximă, după ce la sfârșitul lunii martie au fost finalizate lucrările de mentenanță.
06.04.2026, 13:48 Sursa: mediafax.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anuntat luni, intr-o postare pe Facebook, faptul ca Rafinaria Petromidia si-a reluat activitatea si functioneaza la capacitate maxima pentru Romania. Anuntul vine dupa ce in data de 27 martie au fost finalizate lucrarile mecanice din cadrul reviziei planificate. Odata cu reluarea activitatii, ministrul anunta ca alimentarea cu benzina si motorina continua fara disfunctionalitati. "Rafinaria Petromidia, operata de Rompetrol, si-a reluat activitatea si functioneaza la capacitate maxima pentru Romania! Lucrarile de mentenanta au fost realizate in timp record, iar necesarul pentru piata a fost asigurat pe toata durata acestei perioade. Livrarile de produse petroliere au fost reluate, iar alimentarea cu benzina si motorina continua fara disfunctionalitati", a scris Bogdan Ivan intr-o postare pe Facebook. Potrivit ministrului, rafinaria Petromidia acopera aproximativ 27% din consumul intern de motorina si benzina si ca anual produce 5,78 milioane tone de produse finite, dintre care 1,66 milioane tone de benzina si 2,52 milioane tone de motorina. "Volumele disponibile sunt directionate cu prioritate catre reteaua proprie de statii, pentru a asigura continuitatea alimentarii la pompa. In acelasi timp, acolo unde apar situatii punctuale, critice, exista capacitatea de a mobiliza rapid volumele necesare pentru acoperirea cererii. Sistemul functioneaza, iar stocurile sunt gestionate responsabil", a completat Bogdan Ivan. Lucrari de mentenanta au fost si la rafinaria Vega Ploiesti. Si aceasta rafinarie va reveni la capacitatea optima in urmatoarele zile, anunta compania Rompetrol Rafinare la sfarsitul lunii martie. Odata cu redeschiderea celor doua, numarul rafinariilor in functiune in Romania va ajunge la trei din cele patru existente. In timpul lucrarilor de mentenanta la Petromidia si Vega Ploiesti a functionat doar rafinaria Petrobrazi, operata de OMV Petrom, in timp ce Petrotel, a rusilor de la Lukoil, este inchisa in contextul sanctiunilor internationale in vigoare.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.