×

Accesează contul My Orange

Politic-Social

Cîțu despre reforma lui Bolojan: Știți câți oameni au plecat de la Senat? Unul singur

Cîțu despre reforma lui Bolojan: Știți câți oameni au plecat de la Senat? Unul singur

Fostul premier Florin Cîțu afirmă că Executivul a preferat majorarea taxelor în locul reformelor structurale și susține că măsurile fiscale adoptate afectează economia și mediul de afaceri. Fostul premier Cîțu a criticat lipsa reducerii aparatului bugetar.

07.07.2026, 15:56 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Fostul premier Florin Citu sustine ca Guvernul a renuntat la reformele promise si a ales sa majoreze taxele, desi existau alternative pentru echilibrarea bugetului. "Nu s-au facut reforme si este inca la guvern", a declarat Citu, marti, intr-un interviu la "Ai aflat! cu Ionut Cristache", la Gandul, referindu-se la actualul Executiv Ilie Bolojan. Critic cu "marea reforma" a lui Bolojan Fostul lider al PNL a afirmat ca reforma administratiei nu a produs rezultatele anuntate si a dat exemplul Senatului, unde, potrivit acestuia, doar o persoana ar fi parasit institutia. "Stiti cati oameni au plecat de la Senat? O persoana. Asta e marea reforma (a lui Bolojan - n.r.)?", a spus Citu. Citu spune ca si el a guvernat cu PSD, dar nu a crescut taxe Acesta a sustinut ca, in schimb, Guvernul a promovat trei angajari ale raspunderii in Parlament, toate vizand cresteri de taxe. "Au fost trei asumari in Parlamentul Romaniei, toate cu cresteri de taxe. Dar reformele nu s-au putut face", a afirmat fostul premier. Florin Citu a declarat ca, in perioada in care a condus Partidul National Liberal, nu au fost majorate taxe, desi PNL guverna impreuna cu PSD. "Cat timp am fost presedinte al Partidului National Liberal, nu au crescut nicio taxa. Se poate sa fii si cu PSD la guvernare si sa nu ii lasi sa faca prostii. Dar asta inseamna sa-ti pui in pericol propria functie", a spus acesta. Avertisment: PNL a mers exact impotriva propriului electorat El a criticat si actuala politica fiscala, afirmand ca un guvern care se revendica de dreapta a adoptat masuri contrare propriilor principii. "Este un guvern care a crescut TVA-ul la 21% si impozitul pe dividende. A mers exact impotriva propriului electorat si impotriva ideologiei", a declarat Citu. Citu a avertizat ca majorarile de taxe vor avea efecte negative asupra economiei si a invocat raportul de stabilitate financiara publicat de Banca Nationala a Romaniei. "A inceput sa creasca rata creditelor neperformante la companii. Asta inseamna ca economia incepe sa gafaie. Este clar ca socul de taxe va avea un efect negativ", a afirmat fostul premier. In opinia sa, ideea ca majorarile de taxe erau singura solutie este gresita: "Trebuie demontata ideea ca nu se putea altfel. Se putea altfel", a mai spus Florin Citu.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare