×

Accesează contul My Orange

Politic-Social

Radu Miruță după respingerea Guvernului Veștea: „Astăzi, România a fost tratată ca o miză într-un...

Radu Miruță după respingerea Guvernului Veștea: „Astăzi, România a fost tratată ca o miză într-un joc politic”

23.06.2026, 01:39 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Ministrul interimar al Apararii, Radu Miruta, a acuzat, luni, intr-o postare pe Facebook, PSD ca a favorizat ascensiunea liderului AUR, George Simion, dupa ce Parlamentul a respins investirea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Vestea. Miruta sustine ca Romania traverseaza un moment politic dificil si afirma ca tara are nevoie de un Executiv "cu mintea si sufletul indreptate spre Vest". "Romania a fost tratata ca o miza intr-un joc politic" "Astazi, Romania a fost tratata ca o miza intr-un joc politic. PSD, disperat sa nu piarda accesul la putere, influenta si resurse, a ales sa deschida culoarul pentru George Simion. Iar asta ar trebui sa ne dea tuturor de gandit", a scris Miruta. Liderul USR avertizeaza ca mesajul promovat de George Simion este periculos tocmai pentru ca porneste de la nemultumiri reale ale populatiei. "Discursul lui George Simion este construit pe frustrari reale, pe nedreptati pe care multi romani le simt. Tocmai de aceea este atat de periculos. Pentru ca, dincolo de vorbele care suna bine, directia in care impinge Romania este una gresita. Cantecul sirenei este intotdeauna convingator pana in clipa in care lovesti stancile", afirma deputatul. "Astazi este unul dintre momentele dificile ale Romaniei" In opinia sa, miza momentului politic depaseste formarea unui nou Executiv. "Romania a trecut, in istoria sa recenta, prin multe momente dificile. Astazi este unul dintre ele. Dar nu este, in primul rand, despre investirea unui guvern. Este despre cine suntem, in ce credem si in ce directie alegem sa mearga aceasta tara", a transmis Miruta. Parlamentarul a facut si un bilant al activitatii sale din ultimele luni, sustinand ca a incercat sa promoveze reforme si sa corecteze problemele din administratie. "Romania are nevoie de un guvern cu drepturi depline" "In ultimele zece luni am facut tot ce mi-a stat in putinta pentru a face dreptate, pentru a scoate la lumina ceea ce trebuia schimbat si pentru a corecta ceea ce putea fi corectat. Nu am reusit tot. Dar nu am facut niciun pas inapoi atunci cand am stiut ca drumul este cel corect", a scris acesta. Radu Miruta sustine ca Romania are nevoie atat de un guvern cu puteri depline, cat si de unul care sa mentina orientarea pro-occidentala a tarii. "Romania are nevoie de un guvern cu puteri depline. Dar, mai presus de atat, are nevoie de un guvern cu mintea si sufletul indreptate spre Vest. Un guvern care sa continue reformele, sa spuna adevarul si sa lucreze in interesul cetatenilor, nu al privilegiilor", afirma deputatul. "Directia ramane aceeasi" Miruta spune ca respingerea Guvernului Vestea nu schimba directia pe care o considera necesara pentru Romania. "Eu cred in aceeasi directie: o Romanie occidentala, construita pe onestitate, munca si reforme adevarate. Daca astazi nu reusim tot ceea ce ne-am propus, nu inseamna ca am pierdut drumul. Este doar o etapa mai dificila. Directia ramane aceeasi, iar Romania se va reaseza pe drumul corect. Pentru ca, la final, nu un moment politic defineste viitorul unei tari, ci consecventa cu care isi urmeaza valorile", a scris Miruta.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare