|
Accesează contul My Orange
Ministerul Sănătății a anunțat că, în perioada 3 - 7 august, au fost efectuate plăți de peste 174,4 milioane de lei pentru proiecte de modernizare a sistemului sanitar. În paralel, instituția a semnat 49 de acte adiționale pentru continuarea unor investiții finanțate prin PNRR.
07.08.2026, 14:16 Sursa: mediafax.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
Potrivit datelor publicate de Ministerul Sanatatii pe platforma Facebook, fondurile au fost directionate catre spitale publice, universitati medicale, servicii de ambulanta, autoritati locale si cabinete de medicina de familie. Cea mai mare suma mentionata a ajuns la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta "Sf. Andrei" Constanta, care a primit peste 88,2 milioane de lei pentru dezvoltarea infrastructurii spitalicesti. Alte peste 33,4 milioane de lei au fost alocate Institutului de Urgenta pentru Boli Cardiovasculare si Transplant Targu Mures. Digitalizare pentru spitale si servicii de ambulanta Ministerul a finantat in aceasta saptamana 13 proiecte de digitalizare. Printre beneficiari se numara Spitalul Municipal Medgidia, cu aproape 2,9 milioane de lei, Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Ilfov, cu peste 2,7 milioane de lei, Serviciul de Ambulanta Judetean Harghita, cu peste 2,2 milioane de lei, si Institutul de Medicina Legala Cluj, cu mai mult de 1,1 milioane de lei. Au mai fost finantate 11 proiecte pentru cabinete de medicina de familie si 12 proiecte pentru unitati de asistenta medicala ambulatorie. Investitii si pentru reducerea infectiilor nosocomiale In cadrul programelor pentru reducerea riscului de infectii asociate asistentei medicale, doua proiecte au primit finantare. Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii "Sf. Maria" Iasi a beneficiat de peste 4,8 milioane de lei pentru echipamente si materiale destinate prevenirii infectiilor nosocomiale. Au fost finantate si trei Centre Comunitare Integrate, precum si un proiect pentru terapie intensiva neonatala la Spitalul Clinic CF nr. 2 Bucuresti. 49 de acte aditionale pentru continuarea proiectelor PNRR Pe langa platile efectuate, Ministerul Sanatatii a anuntat semnarea a 49 de acte aditionale pentru continuarea investitiilor prin PNRR. Printre proiectele vizate se afla construirea Centrului Chirurgical Cardiovascular la Targu Mures, modernizarea sectiilor de terapie intensiva neonatala in mai multe spitale si dezvoltarea unor proiecte de digitalizare in unitati medicale din Bucuresti, Timisoara, Constanta si Piatra Neamt.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.