|
Accesează contul My Orange
24.06.2026, 00:07 Sursa: zf.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
Romania este al doilea cel mai mare consumator de seminte ca snack din Europa, dupa Spania, insa are o problema de aprovizionare cu materii prime, avand in vedere ca, traditional, producem seminte de floarea soarelui destinate productiei de ulei. "Ne lipseste un hibrid. Practic, ne lipsesc acei fermieri care sa produca seminte pentru snacking, seminte pentru consum. Este o samanta total diferita de cea folosita in snacking si aici apare o mare oportunitate. Cand vorbim despre snackuri sarate, vorbim de 130.000 de tone consumate anual in Romania. Este unul dintre cele mai mari consumuri per capita din Europa, peste media europeana. Iar semintele sunt unul dintre motoarele acestui consum", a spus Catalin Georgescu, sales director in cadrul Intersnack Romania, unul dintre cei mai mari jucatori de pe piata snackurilor sarate. El a fost prezent la conferinta ZF Retail Summit 2026. "Cum reducem deficitul comercial? Consumatorul cumpara marfa romaneasca. Retailerii o pun pe raft. Iar producatorii o realizeaza. Unde se rupe lantul?". Intersnack are in portofoliu brandurile Chio, POM-BAR si Nutline si o fabrica in judetul Brasov. Catalin Georgescu adauga faptul ca Romania importa aceste seminte din Bulgaria si Turcia si exista un trend accelerat de consum pentru un hibrid venit din Turcia. China este de asemenea o sursa de import pentru materia prima.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.
24.06.2026, 00:07
Ferma Avicola Serban, aflata in insolventa, a vandut platformele avicole din Bacau si Vaslui catre...