|
Accesează contul My Orange
25.06.2026, 00:07 Sursa: zf.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
Fabrica de anvelope Nokian din Oradea, o investitie totala de 650 de milioane de euro, a ajuns la 560 de angajati iar angajarile vor continua, in conditiile in care compania are in plan faza a doua de extindere. "In prezent, aproximativ 560 de persoane lucreaza in fabrica, iar unitatea opereaza sapte zile pe saptamana, 24 de ore din 24. Intentionam sa continuam angajarile. In acest moment ne aflam in faza de finalizare a primei etape de extindere, insa avem in plan si o a doua, respectiv posibil chiar o a treia etapa de dezvoltare", a spus Teppo Huovila, general manager al Nokian Tyres Romania la conferinta ZF Reindustrializarea Romaniei. Compania finlandeza a demarat livrarile de serie de la Oradea in martie 2025 si a produs in primul an aproximativ un milion de anvelope. Obiectivul este insa sa ajunga la capacitatea de 5-6 milioane de anvelope, planificata pentru 2027-2028, ceea ce inseamna ca unitatea din Romania va reprezenta aproape jumatate din productia mondiala a gigantului finlandez. "As spune ca, in general, marile companii analizeaza mai multe criterii atunci cand decid sa investeasca." "In cazul nostru, nivelul de calificare al fortei de munca este unul bun si suntem multumiti de echipele pe care am reusit sa le recrutam. Acesta a fost unul dintre criteriile esentiale pentru a avea oameni capabili care sa lucreze in compania noastra". Compania finlandeza a demarat livrarile de serie de la Oradea in martie 2025 si a produs in primul an aproximativ un milion de anvelope. Obiectivul este insa sa ajunga la capacitatea de 5-6 milioane de anvelope, planificata pentru 2027-2028.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.
25.06.2026, 00:07
Andrei Ursulescu, CEO, Scandia Food: Trebuie sa devenim exportatori de valoare adaugata. Astazi...