×

Accesează contul My Orange

Eveniment

Petrisor Peiu: AUR nu va sustine in Parlament Guvernul Vestea. Sustinerea Executivului ar dezamagi...

Petrisor Peiu: AUR nu va sustine in Parlament Guvernul Vestea. Sustinerea Executivului ar dezamagi electoratul partidului

22.06.2026, 12:54 Sursa: zf.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

AUR nu va sustine in Parlament Guvernul Vestea, a declarat liderul senatorilor formatiunii, Petrisor Peiu. Acesta a respins zvonurile privind posibile voturi din partea unor parlamentari AUR si a avertizat ca un astfel de gest ar provoca o reactie negativa in randul electoratului partidului.

Liderul senatorilor AUR a precizat, la Digi24, ca partidul a decis sa nu participe la votul de investire si sa nu se implice in disputele interne ale altor formatiuni politice.

"Pentru a nu interfera sub nicio forma in viata interna a partidelor, cred ca este sanatos sa ne abtinem. Nu vrem noi sa fim cei care decid pentru alt partid. Nu e frumos, nu e elegant. In plenul Parlamentului, ce am zis, nu intram in sala, nu votam guvernul", a declarat Petrisor Peiu.

AUR respinge zvonurile privind sustinerea Guvernului Vestea

Intrebat despre informatiile potrivit carora unii parlamentari AUR ar putea vota pentru investirea Executivului, Peiu a negat categoric existenta unui astfel de scenariu.

"Sunt niste zvonuri care sunt aruncate pe piata pentru a intretine atmosfera", a afirmat liderul senatorilor AUR.

Declaratia vine in contextul in care sustinerea unor parlamentari AUR a fost invocata in ultimele zile ca posibila solutie pentru obtinerea majoritatii necesare investirii Guvernului Vestea.

Peiu: Daca am vota, ne-am da singuri foc la valiza

Petrisor Peiu a explicat ca AUR nu are niciun motiv sa sustina noul Executiv, pe care il considera similar cu precedentul guvern.

"Daca am vota, ne-am cam dat singuri foc la valiza. Nu cred ca este cineva la noi in partid care isi doreste asa ceva", a spus acesta.

Liderul AUR a subliniat ca formatiunea vede actuala formula guvernamentala drept o continuare a celei care a fost deja demisa prin motiune de cenzura.

"Din punctul nostru de vedere, este fix aceeasi poveste cu ambele guverne - acelasi program de guvernare. Nu vad de ce am face vreo diferenta intre cele doua guverne, cel demis prin motiune de cenzura si cel care cere astazi investitura", a declarat Peiu.

Avertisment privind reactia electoratului AUR

Senatorul a afirmat ca o eventuala sustinere a Guvernului Vestea ar genera nemultumiri puternice in randul votantilor partidului.

"Nu avem de ce sa votam un astfel de guvern. Daca am vota, foarte multi dintre alegatorii nostri ar fi extrem de dezamagiti", a conchis Petrisor Peiu.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare