Corpul de Control al Prim-Ministrului a finalizat verificările la Societatea Națională a Sării SA și Administrația Națională „Apele Române”, după inundarea Salinei Praid concluzionând că riscul a fost subevaluat, iar măsurile tehnice nu nu asigurau protecția pe termen lung.
18.10.2025, 10:30 Sursa: mediafax.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
Potrivit informarii emise de Guvern, riscul de inundare a spatiilor subterane ale salinei si de afectare a zacamantului a fost subevaluat si calificat constant de reprezentantii SNS SA ca nefiind un pericol iminent. "In consecinta, planificarea masurilor tehnice si organizatorice de protectie a zacamantului nu au reflectat o strategie a titularului licentei de exploatare pentru protejarea zacamintelor de sare, a spatiilor subterane exploatate si a echipamentelor utilizate. Masurile implementate nu au urmarit eliminarea riscului de inundare, find constitute, in principal, din lucrari de intretinere cu efecte de scurta durata sau de interventie in regim de urgenta in cazul unor avarii, fara ca acestea sa cuprinda si lucrari de amenajare (din categoria lucrarilor de investitii) pentru asigurarea protectiei pe termen lung a salinei", se arata in informare. Verificarile au mai relevat ca avizarea programelor anuale de exploatare la nivelul Salinei Praid "a fost caracterizata de formalism". "Lipsa normelor tehnice de referinta a avut ca rezultat ineficacitatea instrumentului de coercitie instituit prin lege, prin care ar fi fost posibila sanctiunea inactiunii sau masurilor contrare normelor in ceea ce priveste protectia zacamantului la nivelul SNS SA", continua comunicatul.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.
18.10.2025, 12:40