![]() |
Franța solicită NATO să desfășoare un exercițiu militar în Groenlanda, într-o încercare de a consolida securitatea regiunii.
21.01.2026, 10:39 Sursa: mediafax.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
Franta a solicitat organizarea unui exercitiu NATO in Groenlanda si este pregatita sa contribuie la acesta, a transmis miercuri biroul presedintelui francez Emmanuel Macron, potrivit Bloomberg si Reuters. Demersul ar putea provoca o reactie critica din partea presedintelui american Donald Trump, care in weekend a amenintat cu tarife opt state europene, dupa ce acestea au trimis trupe in Groenlanda. Marti, la Davos, Macron a declarat ca Europa nu va ceda in fata agresorilor si nu se va lasa intimidata, criticand amenintarea lui Trump. Fortele armate ale Danemarcei isi extind, de asemenea, exercitiile militare in Groenlanda, astfel incat acestea ar putea avea loc pe tot parcursul anului. Premierul Groenlandei, Jens-Frederik Nielsen, le-a spus marti locuitorilor insulei sa faca pregatiri pentru o posibila invazie militara, chiar daca scenariul ramane unul putin probabil. Groenlanda, cu o populatie de 57.000 de oameni, face parte din Regatul Danemarcei, dar are propriul guvern care gestioneaza majoritatea problemelor interne, in timp ce Danemarca este responsabila pentru aparare si politica externa.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.