×

Accesează
contul existent

Economic

BNR: Datoria externă totală a României a crescut în ianuarie cu 1,9 miliarde de euro

BNR: Datoria externă totală a României a crescut în ianuarie cu 1,9 miliarde de euro

Datoria externă totală a României a crescut în ianuarie cu 1,9 miliarde de euro până la 229,3 miliarde de euro, a anunțat marți Banca Națională a României.

17.03.2026, 14:35 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Potrivit datelor BNR, in ianuarie, contul curent al balantei de plati a inregistrat un deficit de 977 de milioane de euro, comparativ cu 1.032 milioane euro in luna ianuarie 2025. In structura acestuia, balanta bunurilor a consemnat un deficit mai mic cu 414 milioane euro, balanta serviciilor a inregistrat un excedent mai mic cu 12 milioane euro, balanta veniturilor primare a adus o contributie negativa de 530 milioane euro, iar balanta veniturilor secundare a inregistrat un excedent mai mare cu 183 milioane euro. Investitiile directe ale nerezidentilor in Romania au insumat 429 milioane euro, comparativ cu 417 milioane euro in luna ianuarie 2025, din care participatiile la capital (inclusiv profitul reinvestit estimat) au insumat valoarea neta de 488 milioane euro, iar creditele intragrup au inregistrat valoarea neta negativa de 59 milioane euro. Datoria externa totala a crescut In luna ianuarie 2026, datoria externa totala a crescut cu 1,9 miliarde de euro, pana la 229,3 miliarde de euro. Datoria externa pe termen lung a insumat 181,7 miliarde de euro la 31 ianuarie 2026, in crestere cu 1,3 la suta fata de 31 decembrie 2025. Datoria externa pe termen scurt a inregistrat la 31 ianuarie 2026 nivelul de 47,6 miliarde de euro, in scadere cu 0,6 la suta fata de 31 decembrie 2025. Rata serviciului datoriei externe pe termen lung a fost 11,8 la suta in luna ianuarie 2026, comparativ cu 17,2 la suta in anul 2025, iar gradul de acoperire a datoriei externe pe termen scurt, calculata la valoarea reziduala, cu rezervele valutare la BNR la 31 ianuarie 2026 a fost de 109,6 la suta, comparativ cu 104,8 la suta la 31 decembrie 2025.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare