×

Accesează
contul existent

Economic

România obține avizul formal al Comitetului de Analiză Economică și de Dezvoltare pentru aderarea...

România obține avizul formal al Comitetului de Analiză Economică și de Dezvoltare pentru aderarea la OCDE

În urma evaluării, România a obținut avizul formal al Comitetului de Analiză Economică și de Dezvoltare, ceea ce Ministerul Finanțelor numește un pas decisiv pentru aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE).

17.03.2026, 14:50 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Potrivit unui comunicat al Ministerului Finantelor, adoptarea Avizului Formal confirma alinierea politicilor si practicilor Romaniei, comparate cu cele mai bune politici si practici ale OCDE in domeniul dezvoltarii economice. Evaluarea a vizat analiza Romaniei in raport cu urmatoarele principii-cheie: un cadru solid de politici macroeconomice si un sistem financiar sanatos, politici structurale care sa fie compatibile cu promovarea unei performante economice imbunatatite si o economie care functioneaza eficient si institutii puternice care sa sustina o crestere sustenabila si incluziva. "Ministerul Finantelor a recuperat foarte mult in ultimele 8 luni din restantele din procesul de aderare la OCDE, astfel incat astazi avem aprobate toate cele 3 avize aflate sub responsabilitatea ministerului. Mizam ca aderarea la OCDE sa fie unul dintre cele mai importante momente economice ale anului 2026, iar obtinerea Avizului Formal de la EDRC confirma ca suntem pe drumul corect", a declarat Alexandru Nazare, ministrul Finantelor. Beneficii concrete Conform ministrului, acest pas aduce beneficii concrete, printre care costuri de finantare mai reduse, incredere sporita din partea investitorilor si un cadru economic mai predictibil. Comitetul de Analiza Economica si de Dezvoltare este unul dintre cele 25 de Comitete sectoriale care evalueaza Romania in procesul de aderare la OCDE. "Aderarea la OCDE va deveni o realitate anul acesta, dar nu ca un obiectiv in sine, ci ca un mijloc, pentru ca tara noastra sa fie o tara mai competitiva si mai prospera.", a spus luni premierul Ilie Bolojan cu ocazia lansarii noii editii a Studiului Economic al OCDE pentru Romania.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare