×

Campionatul European

Zlatan Ibrahimovic a doborat un record istoric, dupa ce a evoluat in partida Suedia - Belgia

25.03.2023, 08:05 Orange Sport

Zlatan Ibrahimovic a fost introdus pe teren in minutul 73 al partidei pe care Suedia a disputat-o pe teren propriu cu echipa Belgiei. Zlatan Ibrahimovic, cel mai in varsta jucator din istoria preliminariilor pentru EURO

La 41 de ani si 172 de zile, Ibrahimovic a devenit astfel cel mai in varsta jucator care evolueaza intr-un meci din calificarile Campionatului European.

Atacantul suedez l-a depasit astfel pe portarul italian Dino Zoff, care a jucat un meci pentru nationala Italiei, in calificarile pentru Euro 1984, la 41 de ani si 90 de zile.

Din pacate pentru Zlatan si nationala sa, Belgia s-a dovedit a fi echipa mult prea puternica. "Diavolii rosii" s-au impus cu scorul de 3-0, datorita hat-trick-ului reusit de Romelu Lukaku, in minutele 35, 49 si 83.

Misiune dificila pentru Suedia

Suedia si Belgia fac parte din Grupa F de calificare la Campionatul European din...