×

EURO

Croatia s-a calificat la EURO 2024. Tara Galilor, doar la baraj. Franta, egal cu Grecia

22.11.2023, 13:07 Orange Sport

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Croatia, calificata la EURO 2024. Turcia, lider in grupa

Croatia a marcat un singur gol la Zagreb, prin Budimir, in prima repriza, dar a fost de ajuns pentru ca echipa lui Zlatko Dalic sa termine pe locul secund in grupa D si sa mearga la Euro 2024. Turcia a facut un egal in Tara Galilor si a castigat grupa, cu 17 puncte. Galezii au fost pe 3, cu 12 puncte.

La Atena, Franta, cu Mbappe rezerva, a condus cu 1-0, dar rezultatul a fost intors de greci in numai cinci minute din repriza secunda. Mbappe a intrat in minutul 64, Fofana a egalat zece minute mai tarziu, iar francezii au trimis de patru ori mingea in bara.

Franta si Tarile de Jos s-au calificat din grupa B. Francezii au castigat grupa, cu 22 de puncte, iar olandezii au fost pe locul al doilea, cu 18 puncte. Grecia s-a clasat a treia, cu 13 puncte. Irlanda au fost pe locul patru, cu sase puncte.