×

EURO

Ucrainenii, acuzatii grave: "Visul lui Ceferin a devenit realitate si Italia s-a calificat la EURO"

21.11.2023, 17:27 Orange Sport

Ucraina si Italia au remizat, scor 0-0, in cadrul preliminariilor EURO 2024. In urma acestui rezultat, Italia, campioana europeana in exercitiu, s-a calificat pentru turneul final din Germania.

"Visul lui Ceferin a devenit realitate si Italia s-a calificat dupa un egal alb"

Dar au existat acuzatii teribile dupa acest meci. In al treilea minut al prelungirilor, arbitrul Gil Manzano nu a dat penalty la un duel in careu intre Acerbi si Mudryk, iar presa din Ucraina a luat "foc".

Aceasta a pus decizia respectiva de arbitraj pe seama intereselor presedintelui UEFA, Aleksander Ceferin, de a o vedea pe Italia prezenta la EURO .

"La final, Ucraina a presat Italia. Nu au fost mari ocazii de a marca, dar italienii au tras de timp. A existat o cerere de penalty, dupa o cadere a lui Mudryk, dar arbitrul nu s-a deranjat sa mearga sa vada reluarea.