×

Rugby

Surpriza in Six Nations. Irlanda, invinsa de Anglia. Marea castigatoare se decide in ultima etapa

10.03.2024, 08:43 Orange Sport

Englezii s-au impus cu 23-22 si au intrerupt seria fantastica de 11 victorii obtinute in Six Nations de catre irlandezi. Anglia, Irlanda si Scotia se vor lupta pentru trofeu in ultima runda.

Italia a castigat acasa dupa 10 ani in Six Nations. Pe Olimpico, Azzurii au punctat inca din primul minut contra Scotiei dintr-o lovitura de penalizare. La pauza, oaspetii erau insa in avantaj - dupa 3 eseuri, intre care 2 transformate, aveau 6 puncte in plus.

In repriza a doua, italienii s-au dezlantuit - au reusit 15 puncte in timp ce scotienii au reusit sa puncteze abia cu 4 minute inainte de final cu eseul lui Sinner. S-a terminat 31 - 29, prima victorie a Italiei dupa 13 infrangeri la rand contra Scotia.