×

Tenis

Ekaterina Alexandrova a invins-o pe Jessica Pegula si s-a calificat in semifinale la Miami Open

28.03.2024, 08:23 Orange Sport

Alexandrova a egalat scorul in meciurile directe cu Pegula la 1-1 cu victoria din sferturi, obtinuta intr-o ora si 58 de minute.

Alexandrova, in varsta de 29 de ani, si-a egalat cea mai buna performanta din cariera la WTA 1000 cu aceasta victorie, dupa ce a mai ajuns in semifinale la WTA 1000 Madrid in 2022.

Alexandrova, ultima jucatoare intrata in sferturile de finala, o va infrunta vineri pe Danielle Collins. Collins a ajuns in semifinale dupa o victorie in doua seturi in fata sportivei franceze Caroline Garcia.

In cealalta semifinala se intalnesc Elena Ribakina, din Kazahstan si Victoria Azarenka, din Belarus.