×

Liga Europa

Minunea Bayer Leverkusen continua. Victorie la Roma si aproape de finala Europa League. Aston...

Minunea Bayer Leverkusen continua. Victorie la Roma si aproape de finala Europa League. Aston Villa, umilita de Olympiacos in semifinalele Conference League. Toate rezultatele

03.05.2024, 00:25 Orange Sport

AS Roma - Bayer Leverkusen 0-2

Bayer Leverkusen a castigat, in deplasare, cu AS Roma, scor 2-0, in meciul tur al semifinalelor Europa League.

La Roma, gazdele au avut o bara, prin Lukaku, in minutul 21, dar elevii lui Xabi Alonso au fost cei care au marcat, deschizand scorul.

Florian Wirtz l-a invins pe Svilar in minutul 28, din pasa lui Grimaldo. A fost al patrulea gol pentru Wirtz in aceasta editie a Europa League. Germanii au controlat restul reprizei, dar nu au mai inscris, insa au facut-o in partea secunda.

Robert Andrich a stabilit rezultatul final cu golul din minutul 73 si campioana Germaniei are prima sansa sa se califice in finala competitiei in returul de la Leverkusen.

Marseille - Atalanta 1-1

In a doua semifinala din Europa League, Marseille si Atalanta au incheiat la egalitate, scor 1-1.