Jocurile olimpice

Jocurile Olimpice | Romania va avea o reprezentanta in competitia de iahting. 80 de sportivi in...

Jocurile Olimpice | Romania va avea o reprezentanta in competitia de iahting. 80 de sportivi in #TeamRomania pentru Paris, in acest moment

26.04.2024, 15:14 Orange Sport

Este pentru a treia oara in istorie cand Romania va avea la startul competitiei olimpice sportivi la iahting.

In 1980, la JO de la Moscova au concurat Mihai Butucaru, locul 15 la Clasa Finn, Mircea Carp si Adrian Arendt, la Clasa Flying Dutchman, locul 13 si la Clasa Tornado au terminat pe locul 11, Andrei Chiliman si Catalin Luchian.

La Atlanta 1996, la Clasa Finn, Mihai Butucaru a terminat pe locul 28 iar Horia Ispas, clasa Laser, locul 48.

Ebru Bolat s-a calificat la ultimul turneu care a impartit biletele olimpice, de la Hyeres, Franta. La clasa Ylca 6, romanca a terminat pe locul 1 asigurandu-si participarea la Jocuri. Ea a strans 70 de puncte in 10 curse, de doua ori a terminat prima, de doua ori a doua si odata a treia, restul intrecerilor a fost in top 10, o cursa fiind descalificata.

Ebru Bolat e dubla campioana europeana. Ea a obtinut titlul de...