×

Sport

Irina Begu s-a calificat cu emotii in sferturi la turneul ITF de la Wiesbaden

02.05.2024, 19:22 Sursa: Mediafax

In tentativa de a reveni in elita circuitului mondial, Irina Begu participa la turneul ITF din Germania din postura de favorita numarul 6. Aflata momentan in afara top 100, jucatoarea romana a castigat joi meciul din turul doi cu elvetiana Simona Waltert (156 WTA) dupa aproape 3 ore de joc si un set decisiv disputat la tiebreak.

Dupa ce a pierdut primul set din cauza singurului break, realizat de elvetiana la scorul 5-4, Begu a cedat un singur game in setul secund.

In decisiv, elvetiana a avut avantaj de un break si a condus cu 3-1, dar Begu a revenit si a egalat 3-3. A urmat un schimb de nu mai putin de 6 break-uri, cate 3 de fiecare parte si un tiebreak pe care romanca l-a castigat fara emotii, cu 6 puncte consecutive.

In sferturile de finala, Begu o va intalni pe ucraineanca Katarina Zavatska (181 WTA).