×

Sport

Nadal se califica turul patru la Madrid si urca peste 200 de locuri in clasament

29.04.2024, 21:27 Sursa: Mediafax

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Spaniolul, de cinci ori campion la Madrid, a aratat luni mostre din cel mai bun tenis al sau, impotriva argentinianului Cachin, numarul mondial 91, in fata unui public vocal pe arena Manolo Santana.

Jucatorul in varsta de 37 de ani a fost pus la incercare de Cachin, care a castigat singurul sau titlu la nivel de turneu pe zgura la Gstaad anul trecut. Dupa ce a cedat setul al doilea, Nadal a gasit un plus de putere in setul decisiv, pentru a-si asigura o victorie muncita, dupa trei ore si patru minute de joc intens.

Nadal participa in aceasta saptamana la al treilea turneu al anului, dupa ce saptamana trecuta a pierdut in turul doi la Barcelona. Prin victoria impotriva lui Cachin, numarul 91 mondial, Nadal si-a imbunatatit recordul pe zgura impotriva jucatorilor din afara Top 50 in clasamentul ATP, ajungand la un impresionant scor de 162-1, din 2005 incoace. Singura sa infrangere in aceasta perioada de 19 ani a venit in fata lui Horacio Zeballos, pe atunci numarul 73, la Vina del Mar.

Nadal detine un record de 59-14 in turneele de la Madrid si va incerca sa ajunga in al 10-lea sfert de finala consecutiv in capitala Spaniei, cand va infrunta in optimi pe Jiri Lehecka (31 ATP).

Spaniolul, care l-a invins pe Alex de Minaur (11 ATP), in turul al doilea, a fost dominant in primul set impotriva lui Cachin, reusind 14 lovituri castigatoare in prima intalnire a celor doi din circuit.

Spaniolul a salvat apoi doua mingi de set in setul al doilea pe serviciul lui Cachin, revenind de la un dublu break si de la 3-5, pentru a egala la 5-5. Ambii jucatori au facut apoi break, inainte ca argentinianul sa inchida setul la a treia sa minge de set, cu un retur castigator de rever.

Nadal a redus numarul de erori in setul al treilea si si-a demonstrat capacitatile fizice chiar si dupa trei ore de joc, inchizand partida la prima minge de meci.

Tot luni, cehul Lehecka l-a invins pe brazilianul Thiago Monteiro, jucator venit din calificari, cu 6-4, 7-6(7), si s-a calificat pentru a doua oara in turul al patrulea la un turneu ATP Masters 1000. Jucatorul in varsta de 22 de ani nu s-a confruntat niciodata cu Nadal.

Victoria spaniolului ii aduce un avans de 206 locuri in clasamentu ATP, de pe 512, pe 304. Daca trece si de turul urmator, Nadal va mai urca aproximativ 80 de locuri in clasament, iar o eventuala castigare a turneului l-ar putea readuce in top 50.