×

Tenis

Alcaraz, eliminat de Rublev in sferturi la Madrid. Ce record urmarea ibericul la turneul din...

Alcaraz, eliminat de Rublev in sferturi la Madrid. Ce record urmarea ibericul la turneul din capitala Spaniei

01.05.2024, 20:31 Orange Sport

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Alcaraz a fost eliminat in sferturi la Madrid. Spaniolul urmarea un record in istoria tenisului, dar nu l-a mai realizat

Andrei Rublev a obtinut, miercuri, 1 mai, cea mai importanta victorie a sezonului sau, la Mutua Madrid Open, unde l-a oprit in sferturi pe Carlos Alcaraz, care era in cautarea unui al treilea titlu consecutiv istoric la turneul ATP Masters 1000.

Al saptelea favorit s-a impus in fata numarului 3 in clasamentul ATP cu scorul de 4-6, 6-3, 6-2, in doua ore si un minut.

"Cred ca serviciul m-a salvat de multe ori astazi", a declarat Rublev, care a continuat: "Cred ca cheia a fost ca am fost complet calm tot meciul. Nu am spus niciun cuvant, chiar daca pierdeam.

Aceasta a fost cheia si am reusit sa servesc si mai bine spre final. La inceput, nu serveam atat de bine, dar, incetul cu incetul, dupa primul set, am servit din ce in ce mai bine si am terminat foarte...