×

Sport

FC Botosani s-a salvat de la retrogradare, dupa dubla mansa cu CS Mioveni

24.05.2024, 22:23 Sursa: Mediafax

Dupa ce o destul de mare parte a sezonului regulat a ocupat in permanenta unul din cele doua locuri direct retrogradabile, FC Botosani a reusit un final de sezon suficient de bun incat sa isi pastreze locul pe prima scena a fotbalului romanesc.

In turul barajului, pe teren propriu, FC Botosani a obtinut o victorie la limita, cu 1-0, returul anuntandu-se dificil.

Vineri, in returul de la Mioveni, gazdele au facut un joc modest, in fata botosanenilor decisi sa apere avantajul minim. Ilfovenii nu au trimis niciun sut spre poarta si nu au avut nici macar o ocazie la poarta lui FC Botosani.

Dupa o bara, in minutul 52, opera lui Dican, Mailat a marcat golul linistii moldovenilor, in minutul 75, dupa o pasa la angajament a lui Florescu.

In celalat meci de baraj, Dinamo Bucuresti joaca meciul decisiv cu Csiszereda Miercurea Ciuc, in depasare, duppa ce in tur "cainii rosii" s-au impus cu 2-0.